Rudens cirpšanas priekšrocības

Senči aitas cirpa līdz Andrejiem (30.novembrim). Rudens cirpšanu ir lietderīgi organizēt tūlīt pēc aitu kūti likšanas, siltās kūtīs, kur ir labi cipšanas apstākļi cirpt var jebkurā laikā. Tūlīt pēc cirpšanas aitas nav ieteicams laist lietainā, vējainā laikā ārā. Ja šajā laikā laiks ir auksts, pēc aitu cirpšanas tās vajadzētu turēt 4-5 dienas kūtī. Pēc tam aitas droši var laist pastaigās svaigā gaisā.
Vislabāk jaunaitiņas un aitu mātes cirp pirms teķis uzsāk sav darbu, jo aitu apiešanās procents ir augstāks.
Rudenī apcērp ziemas-pavasara periodā dzimušās jaunaitiņas, lai tās kūtī neciestu no karstuma un būtu labāka vilnas kvalitāte.
Pēc aitu cirpšanas pastiprinās aitu vielmaiņa un ir zināms, ka aitas pēc cirpšanas patērē vairāk barības sausnas.
Ir arī zināms, ka arī barības izmantošana ir efektīgāka jo barība ir spureklī īsāku laiku, un tāpēc spureklī mazāk izšķīst proteīni, kas uzlabo barības efektivitāti. Līdz ar to aitas labāk pieņemas svarā.
Jēru dzimšanas svars ir 10-15% lielāks tieši cirptām aitām.
Ir arī vieglāk organizēt jēru barošanu, jo jēri vieglāk atrod tesmeni, lidz ar to uzlabojas saglabāto jēru statistika.
Apcirptām aitā piena sekrēcija ir intensīvāka.
Apcirptām aitām ir vieglāk novērtēt barojumu, var izvērtēt aitu māšu piebarošanas efektivitāti.
Šādi ir no ganāmpulka vieglāk atlasīt arī problēmu aitas.
Apcirptas aitas saiet vairāk arī vienā aizgaldā un mazāk cieš no tā saucamā karstuma stresa ziemas un pavasara periodā, kad āra temperatūra sāk strauji celties un dzīvnieki tiek turēti slēgtās kūtīs.
Prakse rāda, ka cērpot rudenī vilna ataug lēnāk. Tas ir īpaši svarīgi tiem, kuri aitu vilnai nav atraduši ekonomisku pielietojumu. Izskaidrojums ir pavisam vienkāršs esot kūti siltumā atas organisms gatavojas pavasarim, vasarai – siltam laikam.
Ja aita ir cirpta pavasarī un tiek rudenī cirpta otrreiz, tā ir vieglāk cirpt, līdz ar to ir iespēja saņemt atlaides par cirpšanas pakalpojumu.
Lauku saimniecībās ražas laiks ir rudens, tas ir ienākumiem bagātākais laiks, budžetā ir vairāk naudas un vieglāk atvēlēt aitu cirpšanai.
Cirpšanas pakalpojumus var pieteikt pa tālruni 26139779 vai 36704737.
Lielajiem ganāmpulkiem ievērojamas atlaides :)
Vilgale2